Kalori Hesaplama
İnsanların günlük hayat ve diyetlerinde önem gösterdikleri kalori hesaplama, kimi insanın sandığı kadar basit ve önemsiz bir işlem değildir.  Beslenme programları düzenlenirken kişilerin günlük hayatta yaptıkları aktiviteler temel alınarak bir program çıkartılıp kalori hesaplama işlemi bu program baz alınarak yapılmalıdır.

Örneğin eşit yaş ve kilolarda bulunan iki insan arasında yaptığı işe bağlı olarak alması gereken kalori miktarı 1.000 kalori fazlasına kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden öncelikle haftalık beslenme planı çıkartılıp kişinin bu program ile günlük hayatının sekteye uğramaması sağlandıktan sonra uzun vadeli çözümler uygulanmalıdır.

Kalori hesaplama ile yapılan beslenme programları ergenlik çağının ortaları olan 15 ilâ 17 yaşlarına kadar tavsiye edilmez. Kişi bu süre zarfına kadar en hızlı fiziksel büyüme evresinde olacağı için yanlış uygulanan bir program kişinin vücudunda geri dönülemez sorunlar ve büyüyememe problemi oluşturabileceğinden, bu yaşa kadar sağlığı tehlikeye atmayacak ölçüde gıda alımında bir sorun olmamaktadır.

Hali hazırda düzenli egzersiz ve spor yapıldığı takdirde anatomik faaliyetlerinde maksimum hızda çalıştığı bu yaşlarda fazla kiloya sahip olmak yetişkin hayattan çok daha zordur. Günümüzde “ sokakta oynama “ kavramı yerini bilgisayar oyunlarına bırakarak çocukları da erken obezite tehlikesi altında bıraksa da yinede okul hayatındaki hareket ve günlük hayatın yetişkin zaman kadar durağan olmaması genç bireyi bir nevi bu tehlikeden korumaktadır. Beden eğitimi derslerinin de asıl amacı çocuklara ufakta olsa bir spor alışkanlığı kazandırmak üzerinedir.

Çoğu insanın şikâyet ettiği sıkıntıdan yemek yeme durumu da aslında gençlik çağlarında ortaya çıkmaktadır. Kulağa komik gelen bu benzetmenin gerçeklik payı mevcuttur. Kişi sıkıldığında ve mutsuz olduğunda yemek yediğinde vücuda serotonin hormonu salgılandığından kişi kısa bir süre de olsa mutlu ve huzurlu hissetmektedir.

Fakat bu alışkanlık abartıldığında veya gece geç saatlerde uygulanmaya başlandığında negatif sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde ortaokul ve lise yıllarında sınav stresiyle boğuşmakta olan çoğu çocuk ve genç hali hazırda egzersiz ve spora vakit ayıramazken birde bu şekilde gereksiz ve fazla yemek yemeye alıştıklarında vücutlarını maksimum seviyeye zorlayarak hem metabolizmayı yavaşlatmakta hem de bu sayede fazla kilo almaya başlamaktadırlar.

Eğer bahsettiğimiz gibi negatif etkenler ile birlikte istenmeyen fazla kilolar görülmeye başlandı ise uzman bir diyetisyene danışılarak mutlaka kişinin günlük alması gereken maksimum kalori hesaplama işlemi uygulanarak zararı vücudu çok fazla etkilemeden durdurmaya çalışılmalıdır. Günümüzde neredeyse tüm besinlerin vücutta yakıldıklarında ortaya çıkardıkları maksimum kalori değerleri bilinmektedir. Bu sayede diyet ve beslenme programları çok daha kolay biçimde hazırlanmaktadır.

İnsanların kilo vermeye çalıştıklarında oldukça yanlış bir düşünce ile minimal miktarda yemek yemeye çalıştıkları gözlemlenir. Sırf kilo verebilmek adına günde bir kâse çorba veya tek bir meyve yemek hiçbir şekilde kilo vermeye yardımcı olmayacağı gibi hızlı adımlarla sağlığı da kesinlikle bozacaktır.

Vücudumuz kalbimizin atışından nefes almamıza, parmak hareketlerinden adım atmaya kadar her bir aktivitesi için enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Gün içinde bu enerji takviyesi verilmeyen vücut vücuttaki yağ dokuyla beraber kas dokuyu da yakmaya başlayacaktır. Özellikle kas dokunun zarar görmesi çok uzun vadede iyileşebildiğinden oldukça korkulan bir durumdur.

Kalori hesaplamada kişinin günlük aldığı kaloriden daha az bir miktar hesaplansa bile tüm günlük aktivitelerine yetecek enerjiyi alması sağlanmalıdır. Kişi hali hazırda aşırı kilolu ise beslenme alışkanlıklarında mutlaka aşırıya kaçma durumu söz konusudur. Kalori hesaplama ile birlikte bu aşırılığın önlenmesi ve bir daha aynı durumun yaşanmaması için kişiye uygun gıdaları belirleme asıl amaçtır.

Kişinin kalori hesaplama işlemlerine başladığı 17- 19 yaş arasından orta yaşa ulaştığı 35- 40 yaşa kadar alması gereken kalori miktarı genelde benzerdir. Bu yaşlar arası boy artma veya azalması gözlemlenmediğinden kişinin yalnızca iş hayatına bağlı olarak değişiklikler yapılabilmektedir. Bu değişiklik maksimum 200 ilâ 400 kalori arasında oynayıp önemsiz gibi gözükse de aslında değildir.

Fazla veya az yakılan kalori miktarları ile kişi her gün 50 ilâ 100 gram arası kilo verir ya da biriktirirse ay sonunda 2-3 kilo bir yıl içinde de 20 kiloya kadar değişiklik sağlaması mümkündür. Başlangıçta ufak gibi görünen değişikliklerin sürekli hale gelmesi halinde uzun vadede köklü değişimlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Her ne kadar internet ortamında her türlü yiyeceğin kalori değeri ve birçok kalori hesaplama programı paylaşılmış olsa da kişinin kendi vücudundaki birtakım değişiklikler yardımıyla hangi besinin ona yararlı veya zararlı olduğu kendi tarafından anlaşılamamaktadır.

Çoğu insanın kendince belirlediği ve zararlı ithaf ettiği besinin aslında ona en çok yarar sağlayan besinlerden birisi olduğu zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kişi amatör olarak kendisi kalori hesaplama yapsa da herhangi bir gıda programı uygulamaya başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora veya diyetisyene danışması gerekmektedir. Merkezlerde uygulanan kolay ve maliyetsiz kan testleri ile birlikte ulaşılan değerlerden kişinin herhangi bir gıda maddesine karşı negatif veya pozitif tepkileri görülebilmektedir. Bu sayede en hızlı ve verimli kilo verme veya koruma yolları kullanılarak istenilen sonuç kısa zamanda sağlanabilmektedir.

Bazı gıdaların fazla, az veya tek başına tüketilmesinin kimi insanlarda mide bozukluklarından ciltte dökülmelere kadar pek çok rahatsızlığa yol açtığı bilindiğinden bu konuda mutlaka testler yaptırılıp ona göre listeler çıkartılmalıdır.

Her bir gıdanın vücudumuza farklı bir mineral veya vitamin desteği sağladığı düşünüldüğünde senelerdir rutin olarak kana karışan bir maddenin bir anda kesilmesi ile vücut bir nevi afallayarak kişide hastalıklara yol açabilmektedir. Bu durumlar kişiyi kilo vermekten ve sağlıklı beslenmeden de soğutacağı için birçok olumsuz duruma yol açabilecektir.

Kişinin böyle negatif etkilerin görülmesi durumunda metanetini koruması, kendine inancından vazgeçmeden yeni ve etkili kalori hesaplama programlarına yönelmesi gerekmektedir. Uygun ve uzmanlar tarafından hazırlanmış bir çalışma doğrultusunda hiçbir insanın kilo verememek için bir bahanesi olmamaktadır.

Bütün kalori hesaplamaları kişinin her gün rutin egzersizlerini yaptığı göz önünde bulundurarak hesaplanmıştır. Kilo verme ve koruma söz konusu olduğunda hareketsiz bir hayatın içinde sadece gerektiği kadar yemek yiyerek istenen sonuç elde edilemeyecektir. Her çalışma günde en az yarım saat yürümeyle desteklenmelidir.

Spor ve diğer aktivitelere zamanı veya imkânı olmayan insanlar en azından öğle yemeklerine yürüyerek giderek günlük hareket ihtiyaçlarının bir kısmını sağlamış olurlar. Ayrıca öğle yemeği genelde en çok tükettiğimiz öğün olduğundan hemen sonrasında yapılacak 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş vücudun besini hızlı yakmasında ve günün geri kalan kısmında daha zinde bir gün geçirilmesine fayda sağlamaktadır.

Gün arasında zamanı olmayan kişiler akşam yemeği sonrası evde yapabilecekleri kültürfizik hareketleri ile bu eksikliği bir nebze kapatabilirler. Evlerde yürüyüş veya koşu için alınmış bantların ise mutlaka cam kenarı veya balkon gibi açık hava akışının yoğun olduğu kısımlarda kullanılması gerekir. Vücuttaki tüm gıdaların yakılması için oksijene ihtiyaç duyduğundan, egzersizi oksijenin bol olduğu bir yerde yapmak enerjinin açığa çıkmasını daha kolay hale getirecektir.

Bu yazı Sağlık kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın